Sıkça Sorulan Sorular

Soru   : MSM’ye kimler başvurabilir?

Cevap: Merkezimiz ayaktan tanı ve tedavi hizmeti sunan, birinci basamak sağlık kuruluşu kapsamında olup; üniversitemizin kayıtlı öğrencilerine, akademik ve idari personeli ile bakmakla yükümlü oldukları aile bireylerine ve emeklilerine sağlık hizmeti vermektedir. 

Soru  : Acil durumlarda ne yapmalıyım

Cevap : Acil durumlarda merkezimizin acil sağlık hattı  olan 1112  veya 0212 359 66 96 aranmalıdır. Sağlık görevlisinin talimatları doğrultusunda hareket edilmelidir. Sağlık Bakanlığının 112 Acil Hattı aranarak  Ambulans istenebilir.  

 

Soru  : Yabancı Uyruklu öğrenciyim, sağlık hizmetinden nasıl faydalanabilirim.

Cevap  :  Yabancı Uyruklu Öğrenciler: Üniversitemize kayıt yaptırdıkları tarihten itibaren 3 ay içinde İstanbul Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü'ne giderek provizyon almaları gerekmektedir. Sigorta primleri Ziraat Bankasına yatırılmaktadır. Merkezimizde verilen hizmetin dışında diğer sağlık kurumlarından faydalanabilmek için bu işlemlerin yapılması zorunludur. 

SGK Başvuru Evrakları:

Öğrenci Belgesi
İkamet Teskeresi  
Pasaport  

Soru: MEB burslusu ve yabancı uyruklu öğrenciyim. Sağlık hizmetinden ve hastanelerden nasıl yararlanabilirim ? 

Cevap: Bu durumdaki öğrencilerimiz merkezimizdeki sağlık hizmetinden yararlanmaktadır. Diğer sağlık kurum ve kuruluşlarına gitmek için merkezimiz bankosundan "Muayene İstek Formu" düzenlendikten sonra doktorlarımız tarafından sevk verilmektedir. Hastanelerdeki tedavi ücretleri 2547 sayılı kanunun 47. ve 48 maddeleri çerçevesinde üniversitemiz bütçesine konulan ödenekten karşılanmaktadır. 

 

Soru  : Hiçbir sosyal güvencem yok ne yapmalıyım?   

Cevap :  25 yaşını doldurmamış öğrencilerin  öğrenci belgesi alarak ailesi üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat ederek sigortalılık durumunu aktive ettirmesi gerekmektedir.

25 yaşını doldurmuş öğrencilerin aynı işlemi kendi adına yaparak SGK’ndan aktive etmeleri gerekmektedir.    http://www.sgk.gov.tr

 

Soru  : Sağlık raporunu nasıl ve nereden alabilirim ?

Cevap :  Birimimizde  sağlık raporu verilmemektedir.   Diğer resmi sağlık kurumlarından temin edilmektedir. 

  

Soru  : Muayene ve tedaviler ücretli mi?

Cevap:  Merkezimizde Muayene ve tedavi  için ücret alınmamaktadır. Muayene sonrasında verilmiş olan reçetelerden eczanelerde hasta katılım payı ve ilaç bedelinin bir kısmı alınmaktadır.

 

Soru  : Aile Sağlığı Merkezinden nasıl yararlanabilirim?

Cevap   :Aile Sağlığı Birimi Sağlık Bakanlığı'na bağlı olarak hizmet vermektedir.  Aile Sağlığı Birimine müracaat etmek isteyenler "Aile Hekimi Tercih Formu'nun Başvuru Sahibi bölümünü ve 18 yaş altı aile bireylerinin kimlik bilgilerini doldurarak Nüfus Kağıtlarının fotokopileriyle birlikte başvurabilirler.